diksiyon kursu
Ana Sayfa
Kurumumuz
İçerik
Teşekkürlerimiz
Köşe Yazıları
Kaynaklar
Kendinizi Sınayabilirsiniz
Özel İnsanlarla İletişim
Hayvanlarla İletişim
Sizden Gelenler
Basından
Lütfen İzler Misiniz?
Bir Bilgenin Önerileri
Kitap Galerisi
Sinema ve Tiyatrolar
Kurslar
Dost Siteler
TDK
Dil Derneği
Kimlik Bilgileriniz
Bize Ulaşın
Duyurular
ANKARA
Türkçe yazıldığı gibi okunkuyor fakat yazıldığına yakın okunuyor.Örneklersek:
Fiil,yüklem ya da diğer adıyla eylemlerde -ecek ve -acak ekleri daraltılarak söylenir;(a) sesi; ı ya da u şeklinde, (e) sesi de i ya da ü şeklinde daralır.

(a) sesi (ı) ya baskındır.Sağır=Saaar gibi okunabilir.

(r) sesi için de 'sözcüklerin başında daha vurgulu,ortasında daha az vurgulu,sonunda da sızmalı çıkar' denir.Yani (r) sesi eylemlerde sonda olduğunda yutulmamalıdır.Bazı örneklerde yutulduğu görülüyor.Ben yutmayanlardanım:))

Bir başka kural da (y) sesinin kendinden önceki ünlüyü aynı şekilde daraltmasıdır.Örneğin; yapmayın yazılır(yapmıyın okunur)

(y) sesi tek başına okunduğunda çoğu kişi (ye) der.Oysa yanındaki (e) sesini okumazsanız, (i) sesi duyduğunuzu söyleyebilirim.Yazarak biraz zor oluyor ancak anlatmaya çalışıyorum.

Yine başka kural;(Ğ) kesinlikle okunmaz.Kendinden önceki ünlüyü uzatırsınız ( ğ'yi yok sayarak ) ve diğer ünlüyle diftong (ünlülerin kaynaşması) yaparak veya diğer ünsüzle birleştirerek okursunuz.(yoğurt=yoourt, dağ=daa
,yağdı=yaadı)

Buradan hareketle sözcük isim değilse,daralmalar eylemlerde( kök hariç) yapılır.Örneğin;Gelecek isimse ya da 'ati' anlamındaysa daralma olmaz.Kişinin bir yere geleceğini bildirme anlamındaysa daralır ve (gelicek) şeklinde okunur.

(Geleceğim) sözüyse;okunurken (geliceem) ya da (geliciiim) şeklinde okunabiliyor.Nedenleri hep yukarıda yazmaya çalıştığım kurallar.
''Gelmeyeceğim'=gelmiyiceem veya gelmiyciiim diye okunabilir.(y 'ler de (i) şeklinde çıkıyor olur.)

Bunları özellikle de açık ve kapalı (e) farkını anca kurslarda kulaktan öğrenmek mümkün.

Bunun gibi pek çok konuda farklılıklarla karşılaşabilirsiniz.Örneğin;'anadili' sözcüğü Dil Derneği Yazım Kılavuzu'nda birleşik yazılır.TDK Yazım Kılavuzu'ndaysa ayrı yazılıyor.

Bir başka örnek:'Eski Bayındırlık Bakanı'' veya ''Bayındırlık Eski Bakanı'' şeklindeki yazımdır.Kural;basitçe tamlamanın bölünemeyeceği şeklindedir ve ''Eski'' sözcüğünün tamlamanın başında olması gerektiğidir.

Diğer bir örnek;-sel -sal ekiyle ilgilidir.Bunun Fransızca bir özellik taşıdığını söyleyene de ,'Hayır bu ek Türkçede de var' diyene de rastlayacaksınız.Telif Hakkı ©2006 derenay.com.[Eğitim Danışmanlık] Tüm Hakları Saklıdır.

diksiyon kursu
Bilgi Peresi
Google
boş
Kurbağaların Yarışı
boş
Günlerden bir gün kurbağalar yarışı varmış. Hedef, çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmışlar ve yarış başlamış. Gerçekte seyircilerin hiçbiri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Sadece şu sesler duyulabiliyormuş: "Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!" Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyirciler bağırıyorlarmış: "...Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!.." Sonunda, bir tanesi hariç, diğer kurbağaların hepsinin ümitleri kırılmış ve yarışı bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş "bu işi nasıl basardın" diye. O anda farkına varmışlar ki ... Kuleye çıkan kurbağa sağırmış! Olumsuz^düşünen insanları duyma... Onlar kalbinizdeki ümitleri çalarlar! Duyduğun ve okuduğun kelimelerin gücünü düşün. Bu sebeple her zaman, pozitif olmaya çalış! Sonuç: Rüyalarını gerçekleştiremeyeceğini söyleyenlere karşı her zaman sağır ol.