diksiyon kursu
Ana Sayfa
Kurumumuz
İçerik
Teşekkürlerimiz
Köşe Yazıları
Kaynaklar
Kendinizi Sınayabilirsiniz
Özel İnsanlarla İletişim
Hayvanlarla İletişim
Sizden Gelenler
Basından
Lütfen İzler Misiniz?
Bir Bilgenin Önerileri
Kitap Galerisi
Sinema ve Tiyatrolar
Kurslar
Dost Siteler
TDK
Dil Derneği
Kimlik Bilgileriniz
Bize Ulaşın
Duyurular
ANKARA
*Derin soluk almak,
*Diyafram nefesini doğru alabilmek,
*Cömert nefes alıp,cimriymiş gibi nefes vermek,
*Başından sonuna dek aynı 'a' sesini çıkarabilmek,
*Kesik kesik ''a'' ''a'' seleri çıkarmak.
*Kalın ve güçlü 'A' sesini uzatmak,
Sesimizi alçaltarak ve yükselterek 'a' 'A' seslerini çıkarmak,
*Bir dakikada tek solukla kaça kadar sayabildiğimizi saptamak.
*Kısa cümle seçip(gelin hanım geldi),tek solukla ard arda ve sesin kalitesini düşürmeden defalarca tekrar etmek,
*Cümleleri hızlı ve yavaş tempoda sırayla fazlaca söylemek,
*Sesimizin değişik tonlarını(pes,orta,tiz) bulabilmek,
*Konuşurken 'duraklar' çok önemlidir.Metni okurken ,anlaşılır olmak için uygun yerde (nefes almadan) durabilmek gerekir(es yapmak).Başlangıç ve bitişler,nokta ve virgüller,belirteçler ve bağlaç önleri duraklara özen göstermek,
*Yorumlama yaparken tarafsız olmak.(Örneğin haber okurken)Tarafsızlık ,yorumsuzluk değildir.Yazılı metnin ne demek olduğunu anlamak gerekir.Sonra da uygun ses tonu,tempoyla aktarmak gerekir.Doğru yorum,doğru üslup getirir.('dikkat,araba geliyor' cümlesini,heyecanlı ve sakin söylemek arasında fark vardır.)
*Üslup metnin anlamına uygun ses tonu ve tempoyla oluşan tarzdır.Konuşur gibi uslup en makbul olanıdır.Birleşik sözcükleri bölüp,sık sık asalak aözcük kullanmamak gerekir.(Eee,ııı,şey gibi)Konuşmanın akıcılığı kaybolur.
*Telaffuzsa,harflari ,heceleri yutmadan doğru söylemektir.Söccüklerin ve harflarin,dinleyen tarafından anlaşılması önemlidir.Söylediğimizin karşımızdaki tarafından doğru aldılanması için,ünsüzlerin doğru boğumlandırılması gerekir.Türkçe yazıldığı gibi okunmaz ve standart dil olan 'İstanbul Ağzı' kurallarının bilinmesinde yarar vardır.
Tonlama Cümlenin anlamına uygun olarak,sesimizin tonunun alçaltılıp yükseltilmesidir.Ses değişimi sırasında,orta ton bükümlü olmalı.Yeknesak olmamalı.Abartma ,alçaltma,kalınlaştırma çalışmaları yapılabilir.
*Tüm bu ve benzeri çalışmaları yaparken,sesimizi ses kayıt cihazına katdedip dinleyerek,her defasında daha iyi ,doğru sesi ve konuşmayı yakalamaya çalışabiliriz.
Telif Hakkı ©2006 derenay.com.[Eğitim Danışmanlık] Tüm Hakları Saklıdır.

diksiyon kursu
Bilgi Peresi
Google
boş
Kurbağaların Yarışı
boş
Günlerden bir gün kurbağalar yarışı varmış. Hedef, çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmışlar ve yarış başlamış. Gerçekte seyircilerin hiçbiri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Sadece şu sesler duyulabiliyormuş: "Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!" Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyirciler bağırıyorlarmış: "...Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!.." Sonunda, bir tanesi hariç, diğer kurbağaların hepsinin ümitleri kırılmış ve yarışı bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş "bu işi nasıl basardın" diye. O anda farkına varmışlar ki ... Kuleye çıkan kurbağa sağırmış! Olumsuz^düşünen insanları duyma... Onlar kalbinizdeki ümitleri çalarlar! Duyduğun ve okuduğun kelimelerin gücünü düşün. Bu sebeple her zaman, pozitif olmaya çalış! Sonuç: Rüyalarını gerçekleştiremeyeceğini söyleyenlere karşı her zaman sağır ol.